Bavte se s námi

Rostlina měsíce

06.05.2003 18:15
Zeleň v girlandách protkávají bohaté hrozny květů - vistárie čínská
Fotografie - vistárie čínská
Popiska k fotografii (c) PPH
Světle fialové střapce vistárií jsou oslavou května na zdech i konstrukcích. V jarním vánku ševelí pozdrav ze Středomoří.

Charakteristika

Vistárie jsou opadavé pnoucí liány. Domovinu mají v Severní Americe a ve východní Asii. Botanicky zahrnují 10 druhů. Dorůstají do značných výšek.

Vistárie čínské působí vzdušně. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, převažuje světle zelené zbarvení. Na podzim se vybarvují do žluté až nahnědlé. Roste poměrně pomalu. Vistárie je okrasná po celou hlavní vegetační dobu (květen - říjen) svým celkovým olistěním, vytváří bohaté závěsy. Přesto hlavní ozdobou jsou květy, které se skládají v nápadné bohaté hrozny. Nejznámější je modrofialová barva. V odrůdách však může mít také bělavě fialovou barvu (W. sinensis ´Sierra Madre´) nebo také bílou (W. sinensis ´Alba´ či ´Jako´). Vistárie čínská kvete mezi druhy vistárií, které se u nás mohou pěstovat nejdříve, v rozmezí od poloviny dubna do konce května podle odrůdy. Odrůda ´Prolific´ s tmavě nachovými květy kvete v květnu i v srpnu. Právě v květnu zastihneme vistárie v plné kráse. Kvete výhradně na kratších a slabších postranních větvičkách. Po odkvětu se postupně vyvíjí lusk, který však nemá okrasný význam. Základní větve jsou dlouhé a podle stáří rostliny vytvářejí až kmínek. Povrch je světle šedý. Ve stáří se borka vláknitě olupuje. Mladé výhony jsou zelenošedé a tenké. Vistárie čínská dorůstá kolem 15 m. Kořenový systém je bohatě rozvětvený a rovnoměrně se rozprostírá do hloubky i šířky.

Nároky na pěstování

Vistárie potřebuje především polohu plnou slunce. Místo musí být chráněné, bez průvanu. Doporučují se jižní a jihozápadní zdi. V polostínu kvetou špatně. Nejlépe jí vyhovuje lehčí půda s příměsí písku, nevhodné jsou půdy těžké. Také dbáme na dostatečný obsah vápníku v půdě. Vyžaduje pravidelnou vláhu. Při vysazování podél zdí se nesmí dostat do deštného stínu, který může např. vytvořit převis střechy. Vistárie čínská je poměrně otužilá, ale nejlépe se jí daří v nižších polohách do 400 m n. m. V silných zimách a na nevhodném stanovišti může zmrznout až k zemi, ale vcelku dobře znova obráží.

Vistárie vysazujeme z kontejnerů na jaře a na podzim, v bezlistém stavu. Po výsadbě seřezáváme na 2 - 3 pupeny. Rostliny poměrně dlouho raší. Stále je přiměřeně zaléváme, aby nepřeschly, ale také nesmí být v blátíčku. Na správné zálivce velmi záleží další úspěšný růst vistárie. Rostliny vedeme k oporám, rozmanitým drátěnkám a trelážím. Neporůstají zdi přímo. Většinou trvá několik let, než se rozrostou a bohatě kvetou. Přebytečné výhony redukujeme v červenci nebo srpnu jen na několik listů. Rostliny se pak více větví a bujněji kvetou. Nejvíce květů je na krátkém obrostu vodorovně vedených výhonů. Podle potřeby také můžeme v létě provádět radikální řez rostlin. Vistárii svědčí přihnojení uleželým hnojem, který zakopeme k rostlině. Potřebuje také dostatek fosforu a draslíku. Starší rostliny nepřesazujeme. U rostlin, které jsou roubované, odstraňujeme plané výhony vyrůstající z podnože (spodní nadzemní část). Zdravotní stav nebývá výrazně ohrožen chorobami ani škůdci. Rozmnožuje se nejlépe hřížením jednoletých výhonů na jaře.

Použití

Dnes narůstá význam rostlin, které vytvářejí propojení mezi domem a zahradou. Vistárie jsou velmi výrazné popínavé rostliny. Většinou je již nekombinujeme s žádnou další pnoucí rostlinou. Přesto jejím společníkem může být trubač (Campsis), který ji vystřídá v kvetení a umocňuje celkovou atmosféru jižních krajin. Vistárie vytvářejí nepřehlédnutelnou dominantu. Vysazují se ke zdím, nad vchody, verandy, ale mohou popínat také pergoly nebo se ovíjet kolem sloupů a mříží. Nacházíme je v soukromých zahradách i parcích. Často doprovázejí historické budovy. Mohutné kompozice z vistárií se hodí pro teplé polohy. V chladnějších vyhledáváme vždy chráněné stanoviště. Vistárie můžeme pěstovat také v nádobách. Má pak omezené kořeny a správným řezem ji udržujeme spíše v stromkovitém tvaru.

Doporučení

Rostliny pěstované ze semen kvetou pozdě, někdy až za 10 let. Proto při nákupu volíme rostlinu roubovanou, je mnohem spolehlivější a rychleji kvete. Pro bohaté kvetení hnojíme hnojivem bohatým na draslík (např. Kristalon plod a květ) od března do září. Hnojiva s vysokým obsahem dusíku používáme střídmě, např. na podporu růstu po namrznutí. Jinak podněcují růst listů na úkor zakládání květů.

Vistárie jsou poměrně těžké, proto věnujeme patřičnou pozornost výběru konstrukcí. Používáme silný drát nebo pevné laťky.

Místo vistárie čínské můžeme v našich podmínkách pěstovat i méně vzrůstnou vistárii květnatou (Wisteria floribunda). Nepřesahuje většinou délku 9 m a má velmi dlouhé a bohaté hrozny květů. Kultivary nabízejí květy od bílé, přes růžovou až o tmavě fialově nachové tóny.

Diskuze

  • 24. 05. 2010 10.26
    chtěla bych se zeptat jak poznám jestli vistarie zmrzla.děkuji  …
  • 15. 03. 2008 23.06
    Dobrý den,chci se zeptat kde je možno vistárii květnatou objednat?Již delší dobu se jí pokouším  …
Vstoupit do diskuze

Město Rychnov u Jablonce nad Nisou

Husova 490
46802 Rychnov u Jablonce nad Nisou

IČO 00262552
Bankovní spojení 963232349/0800

Telefon: +420 488 880 921
Datová schránka: fjxbbm5

Město Rychnov u Jablonce nad Nisou - idatabaze.czMěstské, obecní úřady - idatabaze.cz

Úřední hodiny

Po8:00 – 11:0012:00 – 17:00
Út8:00 – 11:0012:00 – 14:00
St8:00 – 11:0012:00 – 17:00
Čt8:00 – 11:0012:00 – 14:00

Stavební úřad

Po8:00 – 11:0012:00 – 17:00
St8:00 – 11:0012:00 – 17:00
© MěÚ Rychnov u Jabl.n.N.
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.