Historie města

Vánoce

Marie Strnadová  05.12.2012 11:47

Vánoce jsou představovány a v dnešní době známy jako křesťanský svátek, v jehož pojetí jsou oslavy narození malého Ježíška, budoucího spasitele lidstva.

Jeho zvyky a obyčeje však mají původ již v době předkřesťanské. Jednalo se o směsici zvyků pocházejících v největší míře od keltských druidů, Římanů a Slovanů. Z římské historie navazuje oslava svátků vánočních na římské Saturnálie - oslavy římského slunce. Stejně tak jako další zvyky a obyčeje lze zde vidět souvislost vánoc s přírodním koloběhem. Časově souvisí se zimním slunovratem, kdy světlo vítězí nad tmou a život nad smrtí.
Vánoce se začaly slavit nejprve na východě a pak i v Římě. Ale přesto zůstaly ve stínu Velikonoc. To se změnilo, když pak svatý František ve 13. století, dojat pokorou Božího Syna, znázornil událost prvními jeslemi. Oslava Vánoc dostala nový impuls. Středověký člověk dobře vnímal velikou pokoru a ponížení Božího Syna do lidské bídy a chudoby: „Pán vesmíru se rodí ve stáji, položen do jeslí, na slámu do krmítka pro dobytek.“
To dobře pochopili tvůrci jeslí, když dítě obklopují řadou figurek, z nichž každá něco přináší. To nás inspirovalo k tomu, abychom si o Vánocích dávali dárky, byli k sobě navzájem milí, dělali si radost a prokazovali si lásku. To tvoří příjemný sváteční rámec.
Vánoce prožívá asi většina lidí v radostné a milé atmosféře. A možná, že mnoho lidí zatouží, aby v našem životě zůstalo více z té krásné atmosféry.
I když máš velké postavení, jsi mocný a bohatý, skloň se, ohlédni se na ty, kdo jsou ubozí a potřební, a jdi k nim s otevřeným srdcem.“ Tento postoj vytváří Vánoce i ze všedních dnů našeho života.
 
Vánoční zvyky, které možná neznáte
 
Řecko: Věřte, nebo ne, ale v Řecku se ještě před několika desetiletími nezdobily vánoční stromky, ale lodě. Mezi vánoční tradice patří žehnání domů, svěcenou vodou, proti zlým skřítkům.
Švýcarsko: Tady mají tajemného „Monsieura Chalandé“, obrovského panáka plného dárků, kterého děti nacházejí za dveřmi pokoje.
Švédsko: Typickou vánoční ozdobou je slaměná postavička kozla, ozdobená červenými stuhami, která může být v nadživotní velikosti nebo malá k zavěšení na stromeček. Později na Tři krále se hází do ohně.
Dánsko: Lidé v Dánsku si o Vánocích zdobí dům postavičkami skřítků, kteří také večer, 24. prosince, nadělují dárky. Jsou různě velcí, mají špičatou čepičku a jsou oblečení do dánských barev, tedy červené a bílé.
Grónsko: V Grónsku, v podzemní jeskyni uprostřed věčného ledu, žije děda Mráz, kterému píší děti z celého světa.
Havaj: Na Havaji panuje zvyk pořídit si na Vánoce domů akvárium s ostencem běloskvrnným. V havajštině se tato ryba nazývá: humu-humu-nuku-nuku-a-pua-a.
Francie: Dárky nosí Pere Noël, vousatý muž, který se podobá Santa Clausovi. Létá na saních tažených soby a dárky pokládá na krb nebo ke kamnům.
Německo: Na severu Německa rozdává dárky zvláštní pán, Weihnachtsmann, který má rezaté vlasy i fousy a cestuje na divokém větru.
Finsko: Dárky roznáší veliký Ukko, pomáhají mu pidimužíci, kteří prý zlobivé děti odnášejí do svého ledového království.
Brazílie: Otroci z Nigérie a Beninu sem kdysi přivezli náboženství Candomblé, díky němuž se zde radují nejen z Vánoc, ale i z boha sklizně a plodnosti Oxalá, kterého doprovází bohyně moře Lemanjá.
Mexiko: Dárky a sladkosti jsou v hliněném džbánu ozdobeném peřím, který visí ze stropu. Děti do něho tlučou dřevěnými hůlkami, dokud nespadne na zem a nevysype se.
 
Zdroj: Glanc

Město Rychnov u Jablonce nad Nisou

Husova 490
46802 Rychnov u Jablonce nad Nisou

IČO 00262552
Bankovní spojení 963232349/0800

Telefon: +420 488 880 921
Datová schránka: fjxbbm5

Město Rychnov u Jablonce nad Nisou - idatabaze.czMěstské, obecní úřady - idatabaze.cz

Úřední hodiny

Po8:00 – 11:0012:00 – 17:00
Út8:00 – 11:0012:00 – 14:00
St8:00 – 11:0012:00 – 17:00
Čt8:00 – 11:0012:00 – 14:00

Stavební úřad

Po8:00 – 11:0012:00 – 17:00
St8:00 – 11:0012:00 – 17:00
© MěÚ Rychnov u Jabl.n.N.
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.