Kultura a sport

NEŘEŽ - TRIO a ADAM KATONA

Marie Strnadová  09.03.2009 21:27

Skupina Neřež je česká folkrocková skupina, která vznikla kolem Zdeňka Vřešťála a Víta Sázavského (oba známí z kapely Nerez) jako pokračování Kapely, jež doprovázela na koncertech Jaromíra Nohavicu. První deska nově vzniklé skupiny se jmenovala Neřež a vyšla v roce 1998. Obsahuje písničky Zdeňka Vřešťála (včetně Já s tebou žít nebudu z repertoáru Nerezu v novém aranžmá) a píseň Ženy Jaromíra Nohavici, který ji také na desce také zpívá (tato píseň o pět let později vyšla v jiné verzi na Nohavicově albu Babylon). Neřež kromě Vřešťála a Sázavského tvořili Martina Fialová, Vladislava Hořovská, Filip Jelínek a David Uher. Dalším členem se poté stal Miroslav Chyška a vzniklo album Nebezpečný síly. Pak ale došlo k výrazné obměně skupiny, do Neřež přišla Magdaléna Škardová se svými písničkami a bubeník Pavel Plánka (mj. také bývalý člen Nerez, Nohavicovy Kapely a host na prvním albu Neřež). Ze staré sestavy zůstaly pouze Vřešťál se Sázavským. Po vydání alba Ještě jednou se ale tato sestava rozpadla a dnes zakladatelské duo doplňují baskytarista Filip Benešovský, opět David Uher a od roku 2005 také písničkář Raven. V této sestavě vzniklo v roce 2007 páté album skupiny Slavná věc. Pilotní píseň alba vyšla v roce 2006 na výběrové kompilaci Zdeňka Vřešťála Do posledního dechu. Skupina Neřež také působí jako doprovodná kapela Marie Rottrové.

Dnešní složení kapely:
Zdeněk Vřešťál ... zpěv, akustická kytara, foukací harmonika. Kromě Neřež také členem doprovodné skupiny Marie Rottrové. Autor většiny písní, producent (např. Nohavica, Plíhal, Ebeni, Rottrová, Neřež aj.), majitel umělecké agentury (Rottrová, Ulrychovi, Neřež, Schmitzer, Raven a další).
Vít Sázavský ...zpěv, akustická kytara, viola. Hudební producent (např. Havěť všelijaká, Nohavica, Budař aj.). Kromě Neřež také členem doprovodné skupiny Marie Rottrové.
Filip Benešovský ...zpěv, basová kytara. Kromě Neřež také členem doprovodné skupiny Marie Rottrové, skupiny Romana Dragouna, kapely Karla Gotta, Václava Neckáře, Hany Zagorové a Meky Žbirka Revivalu, je autorem české verze projektu „Pink Floyd - The Wall“, aranžér a zábavný chlapík.
David Uher ...současný bubeník skupiny Neřež hrál již v původní sestavě (Sázavský, Vřešťál, Hořovská, Fialová, Jelínek a Chyška). Nahrával album Nebezpečný síly (1999). Po éře akustických Neřež (V/S + Pavel Plánka a Magda Škardová) a albu Ještě jednou (2001) se David Uher do kapely vrací. David Uher hrál mimo jiné ve skupině Tichá dohoda a kromě Neřež bubnuje i v kapelách The Rolling Stones Revival, Václav Neckář Revival a Meky Žbirka Revival. Je zaměstnancem Hradní stráže Pražského hradu.
Raven ...zpěv, klávesové nástroje, akordeon, kytara. Autor několika nových písní v repertoáru Neřež. Sólové album Kamení.

Diskografie:

  • 1998 NEŘEŽ  Monitor Records
  • 1999 NEBEZPEČNÝ SÍLY   Monitor Records
  • 2001 JEŠTĚ JEDNOU   BMG
  • 2004 JEDNOU MĚŘ, DVAKRÁT NEŘEŽ Indies Records
  • 2007 NEŘEŽ – SLAVNÁ VĚC Jiný břeh (vlastní náklad)
  • 2007 NEREZ A ...BASTAFIDLI   Indies Records - reedice všech studiových LP Nerez

Skupina Neřež také hraje na samplerech:    

  • 2005 HAVĚŤ VŠELIJAKÁ
  • 2007 50 MINIATUR

Písničkář Adam Katona se narodil v roce 1986 v Pardubicích, vystudoval střední pedagogickou školu v Litomyšli. Odmalička se hojně věnoval psaní, studoval literaturu, zajímalo ho divadlo, zúčastňoval se literárních a hudebních soutěží. Tak začal pronikat do základů životního stylu písničkáře. Jeho generační druh osamělosti, neustálá snaha vnímat a tvořit, nemohly vyústit v nic jiného než

v pohyby na tomto ojedinělém a krásném žánru. Žije, pozoruje a pracuje kousek od Přelouče v magické a hluboké krajině krásného Polabí. Doprovází se sám na kytaru. V roce 2005 se setkal s Jiřím Černým, který začal jeho demonahrávky pouštět na svých rozhlasových a poslechových pořadech. Mluví o něm jako o velkém talentu, o svém největším objevu od prvního alba Radůzy.                                                        Adam Katona vydal zatím jediné album – Pod lampou skloněnou (2007). Na křtu tohoto alba vystoupili také Vladimír Merta a Vlastimil Třešňák. První deska je plná silných neobvyklých textů, kde zaznívají témata o zastavení, zapřemýšlení, přírodě, lásce, romantice, životě a mnoho pocitů, které jsou původní v nás samých, prostřednictvím Katonova přirozeného silného hlasu. V patnácti písních naleznete tato témata rámovaná někdy sondou do vlastního nitra, někdy reflexí společnosti, někdy jemným humorem. Adam Katona zde zpívá způli jen za doprovodu své kytary, způli za dokreslení citlivých převážně kytarových a klavírních aranží Richarda Jana Müllera, kytaristy z Litomyšle, který vede skupinu The Partisan a dříve působil např. ve formacích Bratrstvo a Berlín. Vznikla zajímavá deska plná pocitů samoty, ale i síly a krásy a konfrontace se světem. Je to průřez dekádou první tvorby mladého písničkáře.

Malá ukázka textu z písně Korále z rybízu:

...korále z rybízu,
jet na Ibizu je jen pozlátko.
A proto tahle písnička
nemůže mít konec zvučný,
jsi jak rybíz maličká,
nejsem manuálně zručný...

Koncert můžete slyšet v hudebním klubu Bažina v sále restaurace Beseda v pátek 20. 3. od 19,30.

Soutěž o vstupenky na koncert skupiny Neřež a Adama Katony

Otázka: V kterém roce začal poprvé zpívat duet Z. Vřešťál a V. Sázavský?

Bohužel již vypršel termín pro odesílání odpovědí.

Správná odpověď: 1979

Blahopřejeme vylosovaným výhercům, kterými jsou: Mirka Honsů, Zdeněk Viker, Ludvík Hasík

Město Rychnov u Jablonce nad Nisou

Husova 490
46802 Rychnov u Jablonce nad Nisou

IČO 00262552
Bankovní spojení 963232349/0800

Telefon: +420 488 880 921
Datová schránka: fjxbbm5

Město Rychnov u Jablonce nad Nisou - idatabaze.czMěstské, obecní úřady - idatabaze.cz

Úřední hodiny

Po8:00 – 11:0012:00 – 17:00
Út8:00 – 11:0012:00 – 14:00
St8:00 – 11:0012:00 – 17:00
Čt8:00 – 11:0012:00 – 14:00

Stavební úřad

Po8:00 – 11:0012:00 – 17:00
St8:00 – 11:0012:00 – 17:00
© MěÚ Rychnov u Jabl.n.N.
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.