Kultura a sport

Ta Jana z Velké ohrady

František Chlouba  15.05.2007 20:47

Skupina byla založena v červnu 1996 jako trio složené z autorky Té Jany, klavíristy Vendelína Tůmy a bubeníka Romana Pluhaře. Po měsíci a půl již s prvními pěti písněmi absolvovali své premiérové vystoupení (ve Svojšíně u Stříbra). V říjnu 1996, po krátkém vystoupení na koncertu spřátelené kapely (Franta Kasl band) se v pražské Malostranské besedě k triu připojil basista hostitelského souboru, Přemysl Vágner. Tentýž měsíc se Ta Jana z Velké Ohrady (v původním triu) vydává do studia Vintage, aby natočila pět písní na demokazetu, kterou v květnu 1997 (již v kompletním obsazení) doplňuje do deseti. Nahrávka sklidila slušný ohlas jak u publika a kolegů hudebníků, tak i recenzentů hudebních časopisů. V letech 1996–7 skupina získala stálé angažmá v pořadu "V hlavní roli písnička" legendárního divadla Semafor, ve kterém vystupovala až čtyřikrát do měsíce. Ve stejné době se (ve snaze upozornit na sebe veřejnost) přihlásila mj. na folkový festival Porta v Plzni, kde za rok 1997 získala Cenu poroty a v roce 1998 tamtéž Ocenění za přínos vývoji žánru.

Roku 1999 nahrála Ta Jana z Velké Ohrady ve studiu Kocour své debutové CD Od půlnoci do tří, které téhož roku vyšlo pod značkou Black Point music.

V roce 2000 byla skupina za svou debutovou desku oceněna třetím místem v kategorii Alternativní a etnická hudba při udělování Českých výročních hudebních cen 1999. Zpěvačka Ta Jana získala od pražského programového čtrnáctideníku "14" titul zpěvačka roku. Časopis Rolling Stone toto CD zařadil do první desítky nejlepších českých alb v roce 2000.

V roce 2002, opět pod firmou Black Point music, ve spolupráci s klavíristou Ivanem Vojtou, natočili ve studiu Hostivař své druhé album s názvem Do půl těla.To bylo v rámci Voleb rocku 2002 nezávislými hudebními publicisty Josefem Vlčkem a Petrem Dorůžkou oceněno jako Album roku. Během roku 2003 obsadil post klavíristy David Bidlo, který obohatil zvuk kapely o další nástroj, fagot. V této sestavě, pod stejným labelem, ve studiu 3bees roku 2006 natočili své třetí album Pod prahem. V srpnu 2006 si slavnostním koncertem připomněli 10 let od svého založení. Koncem téhož roku nový člen, violista David Pleva, v sestavě vystřídal zakládajícího bubeníka Romana Pluhaře. A mezitím hráli a hráli a hráli, kromě České republiky také na Slovensku, v Maďarsku, Rakousku či Německu.

Od ledna 2007 hraje skupina v obměněné nástrojové sestavě – bez bicích, zato s houslemi… Zároveň se smyčcová sekce (housle, kontrabas) elektrifikovala, původní akustické nástroje vyměnila za elektrický kontrabas a elektrické (pětistrunné) housle…

Členové kapely:

Ta Jana (Jana Husáková) – zpěvačka a autorka většiny repertoáru. Prvních pět let své hudební kariéry strávila ve folkovém tělese Corpus Delicti, později vokálně podporovala písničkáře Pepu Nose. Její expresivní zpěv je základním poznávacím rysem kapely.

David Bidlo – klavírista a multiinstrumentalista, absolvent konzervatoře a HAMU, bývá jako hráč na fagot ke slyšení také v orchestru Hudebního divadla v Karlíně. Klavír a fagot jsou vedoucími melodickými nástroji v repertoáru z Velké Ohrady.

David Pleva – houslista a violista, vystudoval konzervatoř, aby se posléze stal univerzálním hráčem zvládajícím široké spektrum hudebních žánrů: vedle angažmá v orchestrech vážné hudby hrával i s undergroundovými formacemi.

Přemysl Vágner – kontrabasista, v dřívějších dobách koncertoval s country–folkovým bandem Sekvoj. Střídá hru prsty, vyznačující se jazzovým cítěním, nebo smyčcem, který dodává kapele typický, melodický, osudový podtón.

Něco málo z recenze:

Ta Jana z Velké Ohrady: Pod prahem

Vladimír Vlasák, Mladá fronta Dnes, 18. 3. 2006

Šansoniérka Jana Husáková, která si říká Ta Jana z Velké Ohrady, natočila třetí, znamenité album. Kapela zní lehce nakřáple, barově i jako šraml, ale občas se jakoby usadí v seriózních pasážích s přídechem jazzu. Podobně působí zpěvačka: do písní se vrhá s lehkým afektem a bezprostředností, zároveň má šansoniérský cit. Unikátní.

Josef Vlček, renomovaný hudební publicista, zařadil Tu Janu mezi 10 nejvýznamnějších českých zpěvaček nové generace.

Dalším účinkujícím na tomto koncertu je mladý nadějný písničkář :

ADAM KATONA

Adam Katona se narodil v roce 1986 v Pardubicích, odmalička se hojně věnoval psaní, studiu literatury, divadlu, literárním a hudebním soutěžím. Později se naučil několik akordů, aby si své básně zhudebnil. Tak začal pronikat do základů životního stylu písničkářství. Jeho generační druh osamělosti, neustálá snaha vnímat a tvořit, nemohly vyústit v nic jiného než v pohyby na tomto ojedinělém a krásném žánru. Klíč a umocnění jeho vnímání a inspirace, řekněme ploše duševního rozvoje k životu a tvorbě, je rozhodně magická a hluboká krajina krásného Polabí a tamější svérázní lidé, kde kousek od Přelouče odmalička, žije, pozoruje a pracuje. Mezi jeho velké záliby patří: vaření, houbaření (je vášnivý houbař, v dětství téměř mykolog) Mezi jeho oblíbené skupiny a interprety patří: Ag Flek, Redl, Třešňák, Kryl, Navarová, Radúza, Buty, Hradišťan, Nohavica, Cohen, Okudžava, Johny Cash, Nick Cave, Bob Dylan… Mezi jeho oblíbené básníky a spisovatele patří: Jan Skácel, Mikulášek, Holan, Daněk, Prévert, Dezso Kosztolányi, Bulgakov (Mistr a Markétka), Nabokov (Lolita) Písničky Adama Katony se objevují v rozhlasových pořadech J.Černého a M.Tesaře, kteří ho považují za velký talent. Začátkem dubna natáčel desku v Brně u vydavatelství Indies.

Malá ukázka z jeho básnické tvorby:

Bání

Leckterý večer při stmívání
přicházívá ke mně bání
a to držím vodu v dlani
živou Aby srdíčko
ani trochu neprasklo

UPOZORNĚNÍ ! Koncert proběhne tentokrát v rámci kulturních dnů ve středu 23. 5. (ne v pátek) a to jako obvykle v hudebním klubu Bažina v sále restaurace Beseda v 19.30 hodin. Nezapomeňte! Těšíme se na setkání.

Soutěž o vstupenky na koncert skupiny Ta Jana z Velké Ohrady

Otázka: Kdo vymyslel zpěvačce Janě Husákové název Ta Jana?

Bohužel již vypršel termín pro odesílání odpovědí.

Správná odpověď: Pepa Nos

Blahopřejeme vylosovaným výhercům, kterými jsou: Božena Krausová, Eva Baudyšová, Jana Staňková

Město Rychnov u Jablonce nad Nisou

Husova 490
46802 Rychnov u Jablonce nad Nisou

IČO 00262552
Bankovní spojení 963232349/0800

Telefon: +420 488 880 921
Datová schránka: fjxbbm5

Město Rychnov u Jablonce nad Nisou - idatabaze.czMěstské, obecní úřady - idatabaze.cz

Úřední hodiny

Po8:00 – 11:0012:00 – 17:00
Út8:00 – 11:0012:00 – 14:00
St8:00 – 11:0012:00 – 17:00
Čt8:00 – 11:0012:00 – 14:00

Stavební úřad

Po8:00 – 11:0012:00 – 17:00
St8:00 – 11:0012:00 – 17:00
© MěÚ Rychnov u Jabl.n.N.
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.